Course Progress:

Meal Planning

This lesson will introduce and teach how to save money by planning how you plan for meals and buy food.

Students will:

  1. Understand the basics of a healthy diet.
  2. Plan menu’s and estimate food costs.
  3. Calculate unit costs.
  4. Explain and demonstrate usage of advertisements and coupons.
  5. Setup a food menu that will be healthy while maintaining lower food costs.

Math Skills Being Utilized

  • Calculating Unit Price
  • Fractions, Percents, Ratios
  • Critical Thinking
  • Budgeting

Ideas for Teaching

  • Encourage students to discuss meal plans and to go shopping with their parents.
  • Invite a nutrition expert to talk to your class.
  • Gather ads from local grocery stores and let the students compare price.
  • Have students work in groups of 2 or 3 for higher quality projects.
  • Pay students a bonus if they are willing to present their menu in class.

 

Course Pacing Guide

 

Buy Course

Course Materials

Watch Video
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!