Course Progress:

Calculating Selling Price

This lesson expands the concepts of unit sales and percents by teaching students how to create a pricing model for a popcorn company.

Students will:

  1. Research and develop costs of ingredients for popcorn.
  2. Calculate serving costs for a bag of popcorn.
  3. Determine the sales price of the popcorn and profits.

Math Skills Being Utilized:

  • Multiple digits and decimal, addition and subtraction
  • Unit price calculations
  • Using percentages
  • Sales and markup

Ideas For Teaching:

  • Have students bring in various popcorn packages and prices from local stores and movie theaters.
  • Run experiments to determine how much popcorn is actually made from raw popcorn kernels.
  • Design an actual fund raiser selling popcorn. Have students calculate and project the money that would be earned, then compare calculated with the actual profits.
Buy Course

Course Materials

Watch Video